شرایط کار در قبرس

کشور قبرس به دلایلی از جمله برخورداری از موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسب، هزینه های نسبتاً پایین زندگی، دارا بودن پاسپورت با ارزش و نیز پایین بودن نرخ مالیات، به عنوان یکی از مقاصد پرطرفدار برای مهاجرین به خصوص متقاضیان کار در خارج از کشور به حساب می آید. از آنجا که ورود به کشور قبرس برای ایرانی ها نیازمند اخذ ویزا و مجوز کار است، متقاضیان می بایست در ابتدا برای دریافت پیشنهاد و قرارداد کاری از سوی یک کارفرما در این کشور اقدام نمایند.

به منظور اعزام نیروی کار به قبرس، تسلط به یکی از زبان های انگلیسی، ترکی و یا یونانی الزامی است. همچنین وجود امنیت بالا در قبرس باعث شده است تا افراد بسیاری، تحصیل در قبرس را به عنوان راهی برای مهاجرت خود انتخاب نمایند. بنابراین یکی از راه هایی که شرایط کار در قبرس برای ایرانیان را هموار می سازد، مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل می باشد. به طور کلی در این مقاله به بررسی چگونگی دریافت ویزای کار در قبرس، شرایط شرایط اخذ ویزای همراه قبرس و نیز نکاتی در خصوص نحوه کاریابی و میزان درآمد در این کشور پرداخته ایم.

ویزای کار قبرس

تمامی شهروندان غیراتحادیه اروپا برای کار در قبرس نیازمند اخذ مجوز کار در این کشور هستند. از آنجا که کشور قبرس دارای اقتصادی رو به رشد است و کار و زندگی در این کشور مزایای به خصوصی را برای مهاجرین به ارمغان می آورد، افراد بسیاری برای دریافت ویزای کار در قبرس اقدام می نمایند. پایین بودن نسبی نرخ مالیات در این کشور نیز از دلایل دیگری برای انتخاب این کشور توسط متقاضیان کار در خارج از کشور است. برای دریافت ویزای کار در قبرس ابتدا نیاز است متقاضی یک نامه و مجوز کار از سوی کارفرما در این کشور دریافت نموده و سپس برای اخذ ویزای کار در قبرس اقدام نماید. اقامت کاری در قبرس به صورت ۴ ساله ارائه شده و قابل تمدید نمی باشد؛ اما تمدید آن برای افراد متخصص در زمینه های مورد نیاز این کشور امکان پذیر می باشد.

ویزاهای کار در قبرس عبارتند از:

 • ویزای کاری برای کار آموزان
 • ویزای کاری استخدام در شرکت های عمومی
 • ویزای کاری استخدام در شرکت های بین المللی
 • ویزای کاری کار در خانه
 • ویزای کاری برای انجام کارهای داوطلبانه
 • ویزای کاری برای کارآفرینی و استارت آپ

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار در قبرس

از مهم‌ترین مراحل اقدام برای اخذ ویزای کار در قبرس، آماده سازی مدارک جهت ارائه آن ها به سفارت این کشور می باشد. با توجه به نوع ویزای مورد نظر، مدارک مورد نیاز برای تحویل به سفارت این کشور به منظور اشتغال به کار در قبرس متفاوت می باشد. اما به طور کلی ارائه مدارک زیر مشترکاً برای انواع ویزای کار در قبرس نیاز است:

 • رزومه کاری 
 • مدارک هویتی
 • کپی گذرنامه
 • نامه تمکن مالی
 • بیمه نامه
 • انجام تست های سلامت
 • تأییدیه قرارداد کاری میان متقاضی و کارفرما
 • فرم های مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در قبرس به صورت پر شده

نرخ بیکاری و بازار کار قبرس

شاخص نرخ بیکاری از جمله مهم ترین فاکتورها برای انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت است. نرخ بیکاری نشان دهنده شرایط کاری موجود در کشور مورد نظر است و هرچه این نرخ پایین تر باشد، می توان نتیجه گرفت که شرایط کاریابی در آن کشور مهیا تر بوده و به تبع آن کشور مقصد مناسب تری برای مهاجرت به قبرس خصوص از طریق کار است. از این رو اکیداً توصیه می شود که قبل از اقدام برای اعزام نیروی کار به قبرس، میزان نرخ بیکاری در این کشور را مطالعه و بررسی نمایید. نرخ بیکاری و بازار کار قبرس از سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ روند افزایشی داشته و تا نرخ ۱۶ درصد هم رسیده است و پس از آن تا به امروز سیر نزولی را طی نموده و در سال 2019 به 7.27 درصد رسیده است. در جدول زیر میزان نرخ بیکاری و بازار کار قبرس را در سال های اخیر مشاهده می نمایید:

لیست مشاغل مورد نیاز قبرس 2021

به طور کلی هر کشوری به نیروی کار متخصص در زمینه های به خصوصی نیاز دارد و همه ساله بر اساس سیاست هایی از ورود چنین افرادی به کشور خود استقبال می نماید. همچنین اخذ ویزای کار در صورت داشتن تخصص در زمینه های مورد نیاز کشور مورد نظر، از جمله کلیدی ترین مواردیست که می بایست از قبل مورد بررسی قرار گیرد. به طور کلی کشور قبرس برای متقاضیان کار در این کشور، اقامتی به مدت ۴ سال و بدون قابلیت تمدید ارائه می دهد؛ اما در خصوص سیاست های کشور قبرس به منظور جذب نیروی کار متخصص در رشته های مورد نیاز، لازم به ذکر است که تمهیداتی برای اخذ اقامت دائم افرادی که زمینه کاری آن ها مورد نیاز کشور قبرس باشد در نظر گرفته شده است.

اسامی برخی از لیست مشاغل مورد نیاز قبرس 2021:

 • مهندس 
 • حسابدار 
 • پزشک 
 • دندانپزشک
 • داروساز 
 • پرستار

نحوه کاریابی و موسسات کاریابی در قبرس

یکی از شرایط دریافت ویزای کار در قبرس این است که متقاضی در ابتدا پروسه کاریابی در این کشور را انجام دهد. برای انجام این امر می بایست متقاضی به زبان انگلیسی، ترکی و یا یونانی تسلط کافی  داشته باشد. از راه های کاریابی در کشور قبرس این است که متقاضی از طریق مؤسسات و شرکتهای کاریابی در قبرس اقدام نماید. همچنین متقاضی می تواند طی یک سفر توریستی به قبرس و با ارائه رزومه خود به کارفرما، برای دریافت پیشنهاد کاری و استخدام در قبرس اقدام نماید. در حالت دیگر فرد به دلیل استقبال قبرس از نیروهای کار تحصیل کرده در کشور خود می تواند با مهاجرت از طریق تحصیل در قبرس، برای کاریابی اقدام نماید. بسیاری از شرکتهای کاریابی در قبرس، علاوه بر فعالیت های حضوری، دارای خدمات آنلاین نیز می باشند؛ با مراجعه به وب سایت این مؤسسات می توانید از فرصت های شغلی موجود در این کشور اطلاع یابید.

اخذ اقامت و تابعیت قبرس از طریق ویزای کار

اخذ اقامت دائم و تابعیت قبرس، موضوعیست که از اهمیت بسیار بالایی برای متقاضیان کار در قبرس برخوردار است. همانطور که پیش تر گفته شد امکان دریافت اقامت دائم برای متقاضیان کار در قبرس در رشته های پرتقاضا وجود داشته و در غیر این صورت این پروسه با مشکل همراه خواهد بود. به طور کلی فرد به منظور اخذ اقامت دائم قبرس می بایست به مدت ۵ سال در این کشور مشغول به کار باشد. همچنین متقاضی پس از گذشت ۷ سال از زندگی و کار در قبرس می تواند برای اخذ پاسپورت قبرس اقدام نماید. لازم به ذکر است که کشور قبرس برنامه های دیگری را نیز برای اخذ پاسپورت ارائه می دهد و یکی از آن ها سرمایه گذاری به مبلغ ۲ میلیون یورو در بخش املاک این کشور است.