تحصیل در قبرس و بررسی شرایط آن

تحصیل در قبرس، شرایط مهاجرت تحصیلی به قبرس و راه های اخذ اقامت و تابعیت قبرس از طریق تحصیل در این مقاله به صورت علمی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.  آیا از طریق تحصیل در قبرس می توان به اقامت این کشور دست یافت؟ شرایط دریافت ویزای تحصیلی قبرس چگونه است؟ هزینه تحصیل در دانشگاه های قبرس جنوبی چدر است؟ اینها سوالاتی است که ممکن است برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به قبرس را دارند پیش بیاید. نکته مهم در مورد تحصیل در قبرس این است که بعضی از دانشگاه های قبرس، مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نیز هست. ما در این مقاله به تمامی نکات مهم و ضروری در باب تحصیل در قبرس و مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل خواهیم پرداخت. در این راستا موسسه حقوقی ملک پور (موسسه مشاوره ای MIE اتریش) شما را در جهت آشنایی با شرایط مهاجرت به قبرس و تحصیل در این کشور راهنمایی خواهند کرد. شما می توانید در این زمینه و یا در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد مهاجرت به کلیه کشورهای جهان با مشاوران مجرب موسسه تماس حاصل نمایید.

شرایط عمومی تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس ممکن است مورد نظر بسیاری از افراد باشد، از این لحاظ که علاوه بر اینکه دانشگاه های این کشور از رنکینگ خوبی برخوردار هستند، هزینه های تحصیل در این کشور نیز بسیار معقول است. علاوه بر آن یکی از امکانات فوق العاده ای که تحصیل در قبرس برای دانشجویان مهیا میکند، تحصیل در رشته های مختلف است. از این لحاظ که  دانشگاه های کشور قبرس تنوع زیادی در ارائه رشته های مختلف دارند. برای مثال می توان گفت شخص می تواند در رشته های مالی، هنر، موسیقی و رشته های پزشکی و پیراپزشکی در این کشور به تحصیل مشغول شود. یکی از مهمترین نکاتی که تحصیل در قبرس را برای بسیاری از افراد ایده آل کرده است، امکان تحصیل در رشته پزشکی بدون نیاز به گذراندن آزمون ورودی برای قبولی در این رشته می باشد. تنها نیاز است که شخص بتواند هزینه های تحصیل را در این کشور پرداخت نماید. یکی از نکات مهم در این زمینه این است که تعدادی از دانشگاه های قبرس مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران نیز می باشند. البته لازم به ذکر است نه تنها  دانشگاه های قبرس مورد تایید ایران هستند اغلب دانشگاههای قبرس مورد تایید کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکا نیز می باشند. اغلب دانشجویان در کنار تحصیل در قبرس اجازه کار دانشجویی نیز دارند. به صورتی که اغلب در دوره کارشناسی 10 ساعت و در دوره کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته را می توانند به کار دانشجویی اختصاص دهند.

تحصیل در مدارس قبرس

تحصیل در قبرس در مقطع دبستان و دبیرستان نیز امکان دارد. در قبرس دبستان های با کیفیت و بین المللی خوبی وجود دارد که هزینه های آنها در مقایسه با برخی کشورها بسیار مناسب می باشد. دانش آموزان از سن 3 سالگی الی 18 سالگی می توانند در مدارس بین المللی قبرس ثبت نام کنند. در زیر نام برخی مدارس بین المللی بسیار خوب قبرس ذکر شده است. 

 • مدرسه خصوصی هریتج
 • مدرسه آمریکایی لارکانا
 • آکادمی آمریکایی نیکوزیه
 • آکادمی انگلیسی نیکوزیه
 • مدرسه فالکون قبرس
 • دبیرستان زنیون

برای ورود به این مدارس اکثرا آزمون های ورودی دارند و زبان آزمون های ورودی ترکی، یونانی و انگلیسی می باشد. البته در آزمون ورودی به زبان انگلیسی، از دانشجو سطح زبان یونانی و ترکی نیز امتحان گرفته میشود. زیرا در این مدارس به دانش آموزان زبان های ترکی و یونانی نیز تدریس می شود. هزینه های تحصیل در این مدارس حدودا بین 5 الی 8 هزار یورو در سال می باشد، که این هزینه شهریه به تنهایی می باشد. هزینه های جانبی تحصیل نظیر کتب و لوازم تحصیل و هزینه های زندگی جدا از این مبلغ می باشند.

دانش آموزان خارج اتحادیه اروپا برای تحصیل در قبرس نیاز به دریافت ویزا دانش آموزی دارند. البته باید توجه شود تحصیل کودکان در دبستان و دبیرستان شامل ویزا همراه نمی شود و پدر و مادر اقامت این کشور را حتی با تحصیل فرزندان در کشور قبرس اخذ نمی کنند. ولی می توانند با دریافت ویزای توریستی تا مدت 90 روز به این کشور وارد شده و در کنار فرزند خود بمانند.

تحصیل کارشناسی در قبرس

شرایط تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی نیز برای دانشجویان مهیا است. همانطور که ذکر کردیم رشته های مختلف  با تنوع بسیار زیادی در کشور قبرس ارائه می شوند. که شخص امکان تحصیل در هر یک از این رشته ها را خواهد داشت. تحصیل در قبرس در مقطع لیسانس اغلب ۴ سال به طول می انجامد و دانشجویان باید در این دوره حداقل تعداد  ۲۵۰ واحد را بگذرانند. جهت تحصیل در قبرس در مقطع لیسانس شخص باید آیلتس 5.5 یا 6 را ارائه دهد. البته تحصیل در قبرس بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است. تنها نیاز است که از طریق مصاحبه با دانشگاه تعیین سطح شده و بسته به سطح زبان شخص، برای او در کشور قبرس دوره زبان برگزار خواهد شد. هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس بسته به رشته ها و دانشگاه متغیر است. می توان گفت که حدوداً برای تحصیل در این مقطع بایستی شخص بین 3 هزار یورو تا 9 هزار یورو را برای تحصیل در این کشور در نظر داشته باشد.

تحصیل کارشناسی ارشد در قبرس

 تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی با توجه به گستردگی رشته های ارائه داده شده، می تواند انتخاب مناسبی باشد. بر اساس آمار ثبت شده، دانشجویان بین المللی حدود 30 درصد از جمعیت دانشگاه های قبرس را تشکیل می دهند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور قبرس اغلب ۲ سال  زمان خواهد برد. در این مقطع امکان دریافت بورس تحصیلی نیز برای اشخاص امکان پذیر است. برای مقطع کارشناسی ارشد نیاز است که شخص آیلتس 6 را ارائه دهد. البته همانطور که ذکر شد، بدون مدرک زبان نیز می توان برای این دوره ها اقدام نمود.  هزینه های تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی ارشد را باید 3 هزار تا ۱۳ هزار یورو در نظر گرفت. که این مبالغ بسته به رشته و دانشگاه متغیر خواهند بود. اغلب دوره های تحصیل در قبرس به زبان انگلیسی تدریس می شود. البته دوره هایی نیز وجود دارد که به زبان ترکی و یا به زبان یونانی نیز ارائه می شود.

تحصیل دکترا در قبرس

تحصیل در قبرس در مقطع دکترا به دو طریق انجام می شود. شخص میتواند جهت تحصیل دکترا در قبرس هزینه پرداخت نماید و یا در صورتی که بتواند یک درخواست از یک استاد راهنما از دانشگاه های قبرس دریافت نماید، می تواند به عنوان یک دانشجوی بین المللی، از تحصیل رایگان در این کشور بهره مند شود. تحصیل در قبرس در مقطع دکترا اغلب به صورت تحقیق و پژوهش انجام میشود. این دوره ها سه ساله بوده و شخص می تواند تا ۵ سال نیز به تحصیل در مقطع دکترا بپردازد. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا را باید حدود  ۱۳ هزار یورو تا ۱۵ هزار یورو در سال در نظر گرفت. یکی از نکات مثبت تحصیل در قبرس در مقطع دکترا را می توان امکان تحصیل در رشته های مختلف همچون کامپیوتر تا رشته هایی همچون نفت و گاز در نظر گرفت. جهت تحصیل در مقطع دکترا به طور قطع نیاز است که شخص مدارک لازم اعم از مدرک کارشناسی ارشد خود را ارائه دهد.

تحصیل در قبرس به همراه بورس تحصیلی

جهت تحصیل در قبرس امکان دریافت بورس تحصیلی از چندین راه امکان پذیر است. در تعدادی از دانشگاه های قبرس شرایط به این صورت است که اگر شخص معدل بالایی داشته باشد، مدرک زبان بالایی ارائه دهد و بتواند نامه ای ارائه دهد که در آن بتواند به دانشگاه نشان دهد که علت نیاز شخص به دریافت بورسیه تحصیلی چیست، شخص می تواند تا 50 درصد نیز از بورسیه این دانشگاه ها استفاده نماید. اما علاوه بر آن بورسیه های زیادی جهت تحصیل در قبرس برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. که بر اساس این بورسیه ها هزینه های تحصیل در قبرس تا حدی و یا گاها به طور کامل برطرف خواهد شد.  در زیر به تعدادی از آنها می پردازیم.

 • بورسیه تحصیلی بنیاد امید
 • بورسیه تحصیلی Bolc
 • بورسیه تحصیلی Edoofa
 • بورسیه تحصیلی Novus biologicals

هزینه تحصیل در قبرس

شرایط و هزینه تحصیل در قبرس اروپایی از مهمترین مسائلی است که متقاضیان بین المللی می بایست به آن توجه ویژه داشته باشند. هزینه تحصیل در قبرس نسبت به بقیه کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه می باشد و متقاضیان بین المللی می توانند تحصیلی با کیفیت ولی با هزینه مناسب را در این کشور تجربه نمایند. تمامی متقاضیان برای تحصیل در قبرس می باید هزینه پرداخت کنند و تحصیل رایگان در قبرس تنها هنگامی که متقاضی بتواند بورسیه دریافت کند، امکان پذیر می باشد. هزینه های تحصیل قبرس شامل شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه و هزینه کتاب می شود. اغلب خوابگاه های قبرس هزینه اندکی برای متقاضیان به همراه دارند به گونه ای که متقاضی ماهیانه برای خوابگاه به همراه 3 وعده غذایی می بایست 350 دلار هزینه نماید. در جدول زیر بیشترین هزینه ای که متقاضی می بایست برای تحصیل در قبرس بپردازد، آورده شده است.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی قبرس

جهت دریافت ویزای تحصیلی قبرس به طور قطع شما در ابتدا نیاز خواهید داشت تا یک پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور دریافت نمایید تا امکان حضور و تحصیل در قبرس برای شما فراهم شود. در ادامه نیاز است مدارکی را در جهت دریافت ویزای تحصیلی قبرس تهیه و ارائه دهید تا به بهترین نحو امکان تحصیل در قبرس و دریافت ویزای تحصیلی برای شما فراهم شود. ویزای تحصیلی قبرس اغلب در حدود 1 ماه داده می شود. مدارک مورد نیاز جهت اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی قبرس به شرح زیر است.

 • گذرنامه معتبر (حداقل 1 سال اعتبار داشته باشد)
 • چهار قطعه عکس
 • ارائه فرم درخواست تکمیل شده
 • مدارک تحصیلی تایید شده دانشجو
 • مدارک زبان
 • نشان دادن تمکن مالی مورد نیاز که نشان دهد از عهده هزینه های تحصیل و زندگی خود بر خواهید آمد.
 • پرداخت هزینه درخواست
 • عدم سوء پیشینه

دانشگاه های قبرس

تحصیل در قبرس با توجه به تعداد بالای دانشگاه های این کشور از تنوع بالایی برخوردار است. این مراکز شامل دانشگاه ها، کالج ها و موسسات بین المللی مختلفی می شود که دوره های متفاوت با رشته های گوناگونی را ارائه می دهند. تعدادی از دانشگاه های این کشور در رنکینگ جهانی در سطح قابل قبولی قرار دارند که نه تنها در ایران، بلکه مدارک حاصل از تحصیل در قبرس در این مراکز، در کشورهای اروپایی، آمریکای و کانادا نیز مورد قبول است. معتبر ترین دانشگاه های قبرس به شرح زیر است.

پرسش نامه